Damy 2017Damy mieszkają w trzech dziewczyńskich Rodzinkach, bo w Niegowie mieszka się nie w grupach, czy oddziałach, ale właśnie w Rodzinkach. Niby detal, ale nieustannie przypomina Opiekunom o tym, co jest dla Starszaków najważniejsze i czego im najbardziej potrzeba.

Damy choć są już często w wieku emerytalnym, nie liczą sobie lat, głównie dlatego, że nie potrafią liczyć, no i dzięki temu, zawsze czują się i zachowują jak maleńtasy albo nastolatki. Dyrekcja, która bardzo niepraktycznie posiada wyłącznie dwie ręce, ledwo nadąża z przytulaniem tego tłumu krzepkich babek. W rewanżu krzepkie babki regularnie demolują Dyrekcji kręgosłup w imadłach swych uścisków.


Historyczna.
Osiem lat temu tu wystartowała pierwsza Robótka, która na żądanie tłumów, w imię sprawiedliwości społecznej, rozniosła się po całym niegowskim Domu, tak, żeby dla każdego starczyło dobrego słowa i pierniczka.
W Rodzince II mieszkają nastolatki, dziarskie babki i emerytki. W kuluarach mówi się o nich per Agentki i jest to jak najbardziej zasłużona reputacja.

Gabrynia (65) posiadaczka dodatkowego chromosomu. Królowa werbalnych skarg i zażaleń. Utysk i zdegustowanie okolicznościami podniosła do rangi sztuki. Dwa lata temu Komitet Dezorganizacyjny wstrzymał oddech, gdy okazało się, że Gabrynia mocno zapadła na zdrowiu i postanowiła zalec w piernatach i nie wstawać. Ale od czego siła perswazji Dyrekcji! W tym roku na liście życzeń Gabryjelli jest, co prawda, pidżama (rozmiar L), ale również bluzka (L) z dzianiny z długim rękawem, co znaczyłoby, że Gabrysia nie do końca jest przekonana do całkowitego leżenia plackiem. W listach do Gabrysi zaleca się zatem słowne reprymendy i werbalne kuksańce, żeby dziewoję podnieść z poziomu do pionu i żeby znów zaczęła utyskiwać.

Maryla (49) dziewczę ze szczerego złota. Niestrudzona pomagaczka. Prawa ręka Opiekunów. Podniesie, zaniesie, ogarnie, przypilnuje, dopilnuje, zajrzy, pozamiata, pościeli. Maryla uwielbia wszelakie kobiece drobiazgi i przepada za słodyczami, ale może, o nieszczęsna, jeść jedynie takie bezcukrowe, co miejcie na względzie nim pchniecie w jej stronę wagon pralinek.

Gosia (42) idolka Komitetu Dezorganizacyjnego. Gosia bowiem nie ugniata w sobie złości, Gosia tę złość emituje na zewnątrz (na przykład, wychodząc z Rodzinki przez drzwi razem z futryną) i gdy się już tak wyprztyka z emocji, to wraca spokojnie do swoich ustawień fabrycznych: półszeptu, pięknego uśmiechu i łagodności. Któż by tak nie chciał! Gosia to profesjonalna cesarzowa elegancji. Gosia uwielbia dbać o urodę, stroić się, przymierzać ubrania, przebierać się siedemnaście razy w ciągu dnia, malować paznokcie pod kolor aktualnej spinki we włosach. Gosię ucieszy wszelki kosmetyczny osprzęt. Szczotka do włosów, maseczki, perfumy, dezodoranty, pomadki, chusteczki do demakijażu, lakier do paznokci, rajstopy we wzorek (rozmiar XXL), korale, wisiorki, dorosłe ozdoby do włosów. Gosia lubi też czynić tajemnicze notatki w notesikach i kalendarzykach. Kolorowe długopisy, pachnące ołówki, zeszyty z cekinem, sztuczne brylanty, perły z PCV – Gosię nadzwyczajnie prosto uszczęśliwić.

Basia (65) - elegantka i czarująca malkontentka. Godnie zastępuje Gabrysię w ubolewaniu nad kondycją świata. Basia uwielbia babskie drobiazgi – kolczyki, klipsy, korale, kosmetyki, fajowe leginsy we wzorek (rozmiar L) albo oślepiającą brokatem bluzkę (BROKAT! BROKAT! Niech cały świat spłynie BROKATEM!). Do tego Basia słucha wszelakiej muzyki (ze wskazaniem na biesiadną) i przepada za filmami przygodowymi lub religijnymi.

Jadzia (57), jak Maryla, nieoceniona pomoc dla Opiekunów. Wiele warstw ma Jadzia, ale te w środku najmiększe. Jadzia to ogromny wrażliwiec, choć z wierzchu niby taka twarda jak skórka od suchego chleba. Jadzia od lat pozostaje wierna swojej pasji – koniom. Jeśli kartka dla Jadzi to koniecznie z rumakiem! Jeśli prezent to z końskim motywem. Bądźcie pewni, że podarować coś Jadzi to jak oddać to do muzeum. Jadzia z takim szacunkiem troszczy się o swoje rzeczy! Niczego nie wyrzuca, wszystko skrzętnie zbiera i składa w szafie, w szafce, a jak zabraknie miejsca, to i w tapczanie obok pościeli. Dyrekcja przebąkuje, że lada moment Jadzia będzie musiała spać na antresoli, bo jej zbiory wybrzuszają już nawet i ten tapczan.
Jadzia lubi również pokręcić się po okolicy na rowerze. Gadżet do roweru byłby dla Jadzi jak znalazł.

Urszula (50) Dyrekcja w zaskakującym Komitet zdumieniu pisze o Uli, że: "i kto by pomyślał, że nasza Ula żyje już pół wieku i ma się dobrze…" Dyrekcjo! Z taką opieką!
Ula ma się znakomicie. Nie widzi, nie chodzi, ale świat ma w małym paluszku (tym samym wokół którego owinęła Dyrekcję i Opiekunów) i niestrudzenie paluszkami uczy się świata.
Jej odpoczynkiem są pocztówki, "święte obrazki" i muzyka. Ula, jeśli ktoś jej opowie, zapamiętuje, co jest na pocztówkach czy obrazkach. Łatwo można się nabrać, gdy ze szczegółami, jak każda widząca osoba opisuje to, co ma przed sobą! Doskonałą pamięć Ula wykorzystuje ucząc się na pamięć wierszy! Piszcie do Uli wierszem wyjętym spod serca. Jak już raz Ula Was zapisze na twardym dysku swojej pamięci to na przepadłe. Już zawsze będziecie bohaterami wieczornych Uli pacierzy. Imion i nazwisk Ula nie zapomina nigdy! Kto nie czuje się na siłach startować w poezji, może podrzucić Uli kosmetyczkę na jej pocztówkowo-świętoobrazkowe zbiory. Kosmetyczka może być wypełniona kosmetykami. Urszula lubi piękne zapachy.

Monika (41) rok temu dostała przepiękne czapki i ma ich teraz cudowną kolekcję (Niech i Wam, Robótkowicze, w podzięce za te wydziergane dary nigdy nie marzną uszy w grudniu!). Jeśli w tym roku chcecie uszczęśliwić Monię, pomyślcie o kółkach ringo, którymi dama bardzo chętnie się bawi.

Sylwię (37) radują proste zabawki sensoryczne, takie dla maluchów (12 miesięcy +). Sylwia lubi dzwoneczki, piłeczki, światełka, dźwięki. Może macie pod ręką takie zabawki, z których wyrosły już wasze lub zaprzyjaźnione dzieci? A może chcecie uradować dziewczynę ozdobami do włosów odpowiednimi do jej statecznego wieku? Spinkami, gumkami, frotkami lub opaskami?

Marta (23) już nie pozwala wpinać w swoje piękne, falowane włosy żadnych ozdób. Najwyraźniej zmienia styl. Ale miłość do klocków typu Duplo nadal aktualna!
 
Ania Czarnulka (30) prześliczna brunetka, przeogromnie stęskniona za tym, aby o niej pamiętać. Nieco nieśmiała, troszkę wycofana, nieopisanie wrażliwa, pilna obserwatorka, stęskniona przyjaciół­­­. Zwykle to oczy jej się śmieją z radości, bo ciało przez porażenie mózgowe nie zawsze Ani słucha. Mimo tego Ania stara się robić to, co inne dziewczyny, choć wymaga to od niej więcej wysiłku. Układa układanki, choćby i do dwustu elementów, próbuje nawlekać korale. Ma szalone loki, które można ujarzmiać ozdobami do włosów. Lubi też piękne zapachy

Ania Blondynka (23) błękitnooka i uśmiechnięta od ucha do ucha! Uwielbia przytulasy i głaski. Trudno je wysłać w liście, ale od czego kreatywność Robótkowiczów! Zaraz pewnie powstaną kartki do głaskania i miziania. Anię cieszy zabawa masą plastyczną. Uwielbia słodkości.

Agnieszka (25) - podróżniczka, uczennica, coraz sprawniejsza piechurka. Dyrekcja mówi krótko: "wspaniała dziewczyna" i ociera przy tym jakąś zabłąkaną łzę wzruszenia z oka. Do Niegowa Agnieszka trafiła z diagnozą, że nigdy nie wstanie i nie będzie chodzić. Po kilku latach intensywnej rehabilitacji Opiekunowie i Dyrekcja udowodnili, że grawitacja to zjawisko subiektywne, a Agnieszka robi coraz dłuższe wycieczki.
Agnieszka lubi się ładnie ubrać, preferuje stonowane kolory. Oprócz kosmetyków wszelkiej maści, ucieszą ją gry lub zabawki edukacyjne, na przykład o zwierzętach, geografii, czy anatomii człowieka. Na pewno radość sprawiłaby jej empetrójka.

Ewelina aka Ewela (24) to najszybsza z Agentek, błyskawica, jasny piorun z burzą loków na wózku, nie sposób jej dogonić. Nawet imię jej się skraca w tym pędzie. Ewela nadzwyczajnie potrzebuje zainteresowania, akceptacji, „swoich własnych ludzi”, po prostu przyjaciół. Takich, żeby pamiętali o niej również w ciągu roku. Ewelina pięknie tańczy, bierze udział w tanecznych konkursach. Jak się przyjrzeć zdjęciom na stronie Niegowa, Ewela preferuje styl raczej sportowy, ale na nodze zawsze świeci jej się jakaś zawadiacka skarpeta lub kolorowe obuwie. Najbardziej jednak ucieszy się listem, w którym napiszecie jej kilka zdań o sobie.
Dopisek Dyrekcji: Niedawno Robótkowa Przyjaciółka podarowała Ewelinie najróżowszą empetrójkę wraz ze słuchawkami. Ewelina nadal się hiperwentyluje z wrażenia. Super mieć Przyjaciół!

Grażynka (48) to Agentka zrobiona z uśmiechu. Skondensowana radość życia. Grażynka nie mówi, ale cieszy się tak, że serio! żadne słowa są niepotrzebne. Wszystko raduje Grażynkę. Ponieważ jest fanką spódnic to najbardziej pożądane będą kolorowe, odlotowe, szalone, barokowe, rokokowe (a co!) rajtki w rozmiarze XL.

Na końcu wisienka na torcie:
Halina Cud, Miód i Orzeszki! (34) Halina-Pralina. Rodzinkowa Balbina. Agentka kompletnie nie do rozszyfrowania. Moc czułości w niesprawnym ciele. Przecudowne poczucie humoru. Jedna, niesparaliżowana ręka zawsze gotowa, by przytulić ofiarę (i złamać jej kark z miłości! Dyrekcja powinna mieć kartę stałego klienta u masażysty lub chiropraktyka!). Halina – tu tkwi odwieczny problem - nigdy nie wie, co chciałaby dostać. "Nooooooooooooooooooooooo nieeeeeeeeeeeeeeeewieeeeeeeeeeeem!” mówi Halina i teatralnie wzrusza przy tym zdrowym ramionkiem. Ale Halina cieszy się wszystkim, więc tak naprawdę, każde cokolwiek przyjmie z niewypowiedzianą wdzięcznością. Halina bardzo ucieszy się z pocztówki z dowolnego miejsca na świecie… Albo z opowieści z miejsca, w którym mieszkacie lub które lubicie odwiedzać?
Miejsce tak piękne jak i trudne. Sporo tam panien bardzo głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, a jednocześnie sprawnych fizycznie, więc dla Opiekunów to często połączenie pracy sapera, kontrolera lotów i zawodowego podnosiciela ciężarów. Ekipa sprawniejszych dam, bez których wsparcia Opiekunowie już dawno przepadliby z kretesem, jest w tej rodzince zaprawdę wyjątkowa.
 
Asia P. (47) W konkursie na najdłuższą opowieść Asia wygrałaby wszystkie miejsca na podium! Asia chwyta rozmówcę za guzik, trzyma, nie wypuszcza i opowiada. Raaaaaaatunku! Jeśli macie kuzyna Mirosława lub szwagra Zygmunta to na pewno taki wystąpił też w rodzinie u Asi i ona wam zaraz o nim opowie. W detalu! Jeśli obchodzicie urodziny w grudniu, to Asia zaraz wyrecytuje listę wszystkich znanych jej zimowych solenizantów. Że obchodzicie w lecie? Nie ma sprawy! Asia też takich zna! Lubicie jabłecznik, macie czerwony samochód, trójkę dzieci, kredyt we frankach? Ha! Asia zaraz połączy was z kimś, kto ma tak samo! Spieszy się wam? Asia pobiegnie za wami, żeby dokończyć swoją historię! Ale, ale... może i z Asi czasem jest maruda i gaduła, ale ze świecą szukać drugiej takiej hafciarki. Asia specjalizuje się w hafcie krzyżykowym i zamilknie z wrażenia na widok hafciarskich gadżetów dla profesjonalistki. Bardzo pożądane wzory na kanwie…oraz zwykłe igły do szycia.

Bożenka (62) Uuuuu! Bożenka harda jest i twarda, głos ma chropawy i wydaje się, że zawsze sarka i krzyczy. Ale i ona pod tymi wszystkimi warstwami ma ogromne pokłady wrażliwości, czułości i potrzebę, żeby ktoś ją choćby tylko słowem, ale do serca przytulił. Bardzo opiekuje się rodzinkowymi słabeuszkami, a w przerwach chętnie odpoczywa pijąc owocowe herbatki i kawę cappuccino.

Barbara M. (60) to niezwykła dama o oryginalnym stylu i rozmiarze XL. Nawet do pidżamy założy naszyjnik z brylantów, a zęby będzie myć w tiarze lub wieńcu z róż. Lubi kwieciste szale i sznury pereł na szyi. Im więcej błysku, glamouru, brokatu, tym lepiej. Kawę również popija z radością, tym bardziej, że jak donosi Dyrekcja: kupiliśmy dziewczynom ekspres do kawy!

Ania Sz. (37) to największa elegantka! Śledzi trendy, dobiera kolory, uwielbia wszelakie kosmetyki i naprawdę wie, jak ich używać... Dezodoranty, maseczki i różne pomadki…lubi też modne, szałowe rajstopy w rozmiarze L.

Aneta (35) to panna od przytulania i do przytulania. Z braku człowieka do przytulania, przytula się do miękkich pluszowych poduszek. Poduszki dla Anetki zawsze w cenie!

Ania N. (47) ma niezmiennie to samo hobby. Korale do nawlekania i sznurki! No i oczywiście słodycze, górę czekolady mogłaby zjeść od razu… (Komitet Dezorganizacyjny rozumie, bo ma tak samo!)

Jola (48) UWAGA! Zmiany! Nieczęsto się wszak zdarza, że w Niegowie, któryś ze Starszaków rzuca się w nowe hobby. Starszaki to zazwyczaj konserwatyści. A tu proszę!  Od niedawna Jola zainteresowała się biblioterapią i okazało się, że uwielbia słuchać bajek! Może ktoś podeśle coś dla Joli? Audiobook w wykonaniu znanych aktorów lub nagrany przez samego darczyńcę?

Magda (21) nadal uwielbia skarpety! Byleby te skarpety (rozmiar 38-39) były szałowe! Orgia kolorów, wzorów, tak, żeby widać je było z kosmosu! Idealnie, ale nie obowiązkowo, byłoby, gdyby skarpeta miała ABS, bo Magda nie lubi ukrywać swoich odlotowych skarpet w butach.

Paulinka (18) - dziewczynka z cechami autystycznymi; troszkę więc żyje w swoim własnym świecie, ale do naszego wymiaru też wpada od czasu do czasu. Jest przez wielu nazywana Pieszczochem, gdyż mimo wszystko, ogromnie lubi się przytulać. Wpada więc w ten nasz wymiar na przytulasy. Ma długie włosy, więc można w nie wpiąć jakąś ozdóbkę, spinkę, wsuwkę lub coś!

W Rodzince jest też nadal panna Mirka (43). Krasnalek w rozmiarze M (152 cm). Mirka najbardziej lubi spać (Kolejna idolka Komitetu Dezorganizacyjnego!). Zatem pidżama (najlepiej i spodnie i bluza ¾, gdyż Mirka ma krótkie rączki i krótkie nóżki), herbatka przed snem, czy też inne okołosenne utensylia będą bardzo trafionym prezentem.Tu mieszkają Niegowskie maleńtasy. Ekipa koedukacyjna z przewagą fajnych babek.

Wiktoria (15) - "Księżniczka". Choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Włos długi, mile widziane spinki, gumki i wstążki. Nieodzowne są płyny do rozczesywania tej bujnej czupryny. Jest uczennicą, więc chętnie ogląda kolorowe książki (tu celować można w książki z bajkami, do głośnego czytania przez Opiekunów lub z dużymi kolorowymi obrazkami dla dzieci przedszkolnych). Jako nastolatka lubi się dziewczyna wystroić, na przykład w kolorowe rajstopki (158 cm).

Weronika (16) - "Śmiechotka". Również panna z mózgowym porażeniem dziecięcym. Maleńkie ciałko i ten radosny śmiech! Od zeszłego roku urosła (152 cm), dogania rozmiarem Wiktorię. Doceni wszelkie nastolatkowe, dziewczyńskie gadżety.
 
Mateusz (24) to "Elegancik". Uwielbia pięknie pachnieć. Przepada za męskimi kosmetykami. Kawaler nam rośnie. Rośnie razem z wózkiem, bo Mateusz cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, więc jest mu trudno się poruszać i ubrać się. Nasz Elegancik chętnie wystroiłby się w bluzę z dopinanymi rękawami (rozmiar L) np. na suwak.

U Ewki (28) furorę zrobiłyby w tym roku woreczki z grochem, które chętnie zarzuca sobie na głowę i z którymi pląsa i tańczy. Jeśli są pośród Robótkowiczów szwaczki i hodowcy roślin strączkowych to apelujemy! Połączcie siły i podsypcie Ewce grochu w kolorowych, szmatkowych woreczkach. Dyrekcja strzeliła sobie w kolano pisząc nam, że skoro Ewka ma niezłe poczucie rytmu i chętnie uczestniczy w zajęciach muzykoterapii to na pewno, spodobałyby się jej jakieś przenośne instrumenty perkusyjne. Wy zadbajcie o perkusję, my kupimy Opiekunom zatyczki do uszu.

Beata - Och! Skubana! Lubi pruć i skubać. Okazuje się jednak, że Beatka upodobała sobie ostatnio różne pachnidła. W ruch idą więc olejki eteryczne, które wkraplane do specjalnych domków pięknie pachną i cieszą Beatkowe oko.

Ilona (28) – fanatyczna miłośniczka czytelnictwa w dużym formacie. Dla niej wszelkie opowieści o zwierzętach. Dużo ilustracji, mniej treści.

Tereska (66) - chyba od zawsze dzielnie pomagająca w tej Rodzince. Starsza dama. Cichuteńka bohaterka. Teraz już więcej siedzi, popijając kawę (najczęściej rozpuszczalną) i przygląda się jak inni się krzątają. Do kawy lubi zjeść coś słodkiego, a najbardziej na świecie galaretki, te miękkie, cukierkowe. Nigdy nie narzeka. Kocha maleńtasy. Włos chętnie zafarbuje na blond i ułoży na lakier i piankę.

Agatka i Malwina - Dwie panny, które najpierw patrzą spod łebków, a potem rzucają się przytulać! Zawsze razem! W detalu:


Agata – ekstra babka z ekstra chromosomem. Filar rodzinkowego komitetu powitalnego. Agata jest zawodniczką olimpiad specjalnych – biega na przełaj, gra w tenisa stołowego i w badmintona. Uprawia też namiętnie taneczny freestyle przy muzyce tanecznej. Chce pięknie pachnieć i uwielbia zanurzyć się w waniennej pianie.

Gdzie Agata, tam i Malwina. Malwina to najlepsza kumpela Agaty. Taka znaleziona w korcu maku i przy beczce soli – prawdziwa przyszywana siostra. Łączy je nieomal wszystko, nawet ten dodatkowy chromosom.  Malwina też biega, też gra w tenisa, koszykówkę i w badmintona, oraz tańczy chętnie w parze. Ucieszy ją wszystko, co dziewczyńskie. Od obłoku perfum, przez taneczne hity, po brokat, cekin i brylant z plastiku.

Irenka to „starsza pani”, od lat na wózku inwalidzkim. Irka nie mówi, ale pilnie rozgląda się dookoła. Lubi ładne zapachy, więc może jakiś fikuśny balsam do ciała lub miękka gąbeczka.

Paweł (26) Tu będzie konkretnie: RINGO! Paweł opracował nowe reguły gry. Nie rzuca kółkiem, bo nie potrafi, ale obraca ringo w ręku. Tak, jakby grał sam ze sobą. Lubi też gadżety, które można pokręcić, przytrzymać i pogryźć. Jest niewidomy.

Sylwia (25) to gwiazda, która rozsiadła się w fotelu i zachwyca się aromatem zapachowych świec.

Ostatnia mieszkanka rodzinki V to Monika (24) Dyrekcja dopiero poznaje jej upodobania. Jak dotąd Monika okazała się fanką Disco Relex oraz Od Przedszkola do Opola. Jeśli uda się Wam rozszerzyć to muzyczne menu, Dyrekcja i Opiekunowie nieco odetchną.

86 komentarzy:

 1. Chętnie obdaruję Barbarę M z IV oraz Urszulę i Gosię z II
  Serdecznie pozdrawiam dziarski Komitet:-)i wszystkich Starszaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inauguruję tegoroczny kajecik! Komitet całuje dubeltowo i z przytupem! Mua! Mua!

   Usuń
  2. On juz troche puchnie, bo kaczka kierowniczka lzawi ze wzruszu!

   Usuń
 2. Razem z Córą chętnie obdarujemy Jolę z Rodzinki IV. :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fibulo! Niech Wam usmiech Joli rozjasni listopadowe ponurzaste i mgliste poranki! Cmok! Cmok!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Trzy audiobooki (baśni i opowieści na nich sporo) i niespodzianki od Córci mej przygotowane, listy i kartki napisane, wszystko opakowane. Paczka w drodze. Oby uciecha w serduchu Joli się rozgosciła a słuchanie bajania uprzyjemniało czas zimowy. :-)

   Usuń
  4. Fibulo, Komitet śle ukochy w dwupaku dla was obydwu. Dobrych świąt! 😘

   Usuń
 3. Chętnie zrobimy świeczkowy prezent dla Sylwii z rodzinki V.
  Ze strażackim pozdrowieniem
  Miłośnicy zapachowych świeczek z OSP Kudowa Zdrój ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strazacy! (kaczka ma rodzinna slabosc do Strazakow!)
   Komitet sie tu jara (sic!) jak krzak gorejacy na mysl o tym jaka to bedzie radosc!
   Och, Wozna i kierowniczka odpalaja zapalniczki i przy ich plomieniach stepuja dla Was Ode do Radosci!

   Usuń
 4. Paulinka z Rodzinki IV może spodziewać się listu od zuchów z Próbnej Gromady Zuchowej z Rudy Śląskiej. Nie jest nas dużo, ale zadbamy o to, żeby jakiś piękny gadżet do ozdoby włosów też się znalazł. W końcu druhny to same baby i rozumieją takie PODSTAWOWE potrzeby! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zuchy z Rudy! Komitet przyszywa Wam wirtualnie do mundurow odznake Zasluzonego Robotkowicza! Taki grupowy ukoch na bank sprawi, ze Paulina odleci! Wozno, biegnij tu z igla i nitka!

   Usuń
 5. Z przyjemnością obdaruję Asię P. z rodzinki IV, bo łączą nas wspólne zainteresowania, więc łatwiej będzie sprostać Jej oczekiwaniom.Pozdrawiam Asię i Was, kobiety o wielkich sercach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marychno, a my podrzucamy Cie pod sufit! Niech nitki Wam sie nigdy nie splatuja, a igly same nawlekaja! Nadstawiaj lica, Komitet cmoka dubeltowo!

   Usuń
 6. Montessori krakowskie zbiera skarpetki odlotowe dla Magdy z rodzinki IV!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I gadżety zamówione dla Wiktorii z rodzinki V!!

   Usuń
  2. Maede ❤❤❤ woźna krzesa hołubce radości. Niech Wam różowe wieże rosną do nieba, a fazy wrażliwe na świat nigdy się nie kończą.

   Usuń
 7. To lecimy dalej: ode mnie prywatnie przywędruje do Was poduszka i garść najcieplejszych słów dla Anety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Dagmara Adamska pójdź no w me ramiona! Przytulam, bo z taką gulą wzruszenia w gardle, trudno jest coś powiedzieć ❤

   Usuń
 8. Gosia z rodzinki II to moja trendsetterka! a dla Bożenki z IV rodzinki herbatki już zakupione :) która z panien jeszcze niezajęta, może komitet da jakieś wytyczne? uściski :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za galaktyczna deklaracja! ❤ a wolne na przykład jeszcze są Ewka, Beata i Ilona z Rodzinki V

   Usuń
  2. grochu ci u nas dostatek, dajcie no Ewkę - księżniczkę na worku grochu :)

   Usuń
  3. Gwiezdna, bierzcie garściami! Ile dusza zapragnie! ;)

   Usuń
 9. Chcemy się rodzinnie przyłączyć i obdarować Sylwię z Rodzinki II, dzieciaki zasiądą do pisania, ja zapakuję, małż wyśle - taka nasza wspólna Robótka będzie :) Gabrysie z Ostrowa Wlkp.P.S. A można dołączyć własnoręczne pierniczki z przepisu z babci-prababci???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu 😘😘😘😘😘😘 można! Te pierniczki w ogóle "zrobiły mi dzień". Najbardziej lubimy, gdy Robótka staje się sprawą rodzinną. Niech wam ta czułość i bliskość wraca w podwójnym ładunku. ❤

   Usuń
  2. Z przepisu prababci! Od tego mieknie najtwardsze serce (nie tylko piernikowe!)

   Usuń
 10. Która dama jeszcze nie obdarowana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu! Wozna oderwie sie od kresek i tuszu i napisze. Wydaje mi sie, ze Grazynka w tylnym peletonie.😘

   Usuń
  2. Tak Grażynka! Anulko bierz Grażynkę!

   Usuń
  3. Grażynka it is, ale serio, rajstopy???

   Usuń
  4. Ania, ja wiem, ze to traci osmym maja i gozdzikiem, ale swiat rajstop ma takie zaulki, ze beret czlowiekowi spada:PPP Wozna niech sie wypowie, bo ona jest czlowiekiem w wiecznej rajstopie. I najczesciej ta rajstopa jest widoczna z kosmosu! :PPP
   Mniemam tez, oceniajac po wlasnych corkach, ktore lubia kiecki, ze dobry leggins nie bylby zly. A to otwiera nowe mozliwosci. Ostatnio, np. w sklepie amerykanskiej firmy Odstęp ;) musialam odrywac dziateczki od polki z legginsem, bo Odstęp tak sypnął metalicznym brokatem, że pole magnetyczne dziewczątek przyciągało wszystko :)))

   Usuń
  5. Wy mnie nie pytajcie! Woźna jest rajtkową purystką - na legginsy nie nawróciło mnie jeszcze żadne wiadro brokatu. Ale myślę, że Grażynka może być w tej kwestii elastyczniejsza.

   Usuń
 11. Audiobook z bajką dla Joli, podusia dla Anety, hafciarskie gadżety dla Asi P oraz książka dla Wiktorii-oto moje plany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woźna zapisuje, a nogi pod stołem już krzesają hołubce radości! Aleksandra - MEEEEGAAA!!!! :*

   Usuń
 12. Jak co roku wybieram Ewelinke ��któregoś roku udało mi sie osobiście zawieźć Paczki i już na parkingu zajechała mi drogę ta energetyczną torpeda.. Z opisu domyslilam się ze to Dama wybrana przeze mnie... Przypadek? Nie zdekonspirowalam się ale nigdy nie czułam takiego ciepła na serduchu �� porozmawiałyśmy dłuższą chwilę a ja ryczałam że szczęścia i wzruszenia w samochodzie ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowa Cud-Kobieto!
   Dyrekcja powiada, że drzwi do Niegowa zawsze otwarte ;)
   A Komitet DezOrg eksploduje radością, że Ewela ma swojego Stałego Przyjaciela! Woźna potwierdzi! Ewelina to skondensowane hektolitry czułości, miłości, ma ich takie nadwyżki, że się w niej nie mieszczą. Idźcie do Eweliny brać wiadrami! :*

   Usuń
 13. To juź moja 3 Robótka będzie😀w tym roku chcę obdarować Wiktorię z Rodzinki 5.uszykujemy dla niej paczuszkę i ciepłe słowa😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko! Order z pierniczka za wytrwałość! A niech ta ciepłość, którą wyślecie do Wiki, wróci do Was i grzeje goręcej niźli żeberka kaloryfera w pełni sezonu grzewczego!

   Usuń
 14. Kupiłam dziś książkę ze zdjęciami zwierząt dla Ilony. Mój wujek (dzieciece porażenie mózgowe) byłby zachwycony, dlatego ją wybrałam. Kartki zrobię z córką zatem będą ślady kleju. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie! Nic piekniejszego niz te slady kleju i odciski dzieciecych palcow! Sama kwintesencja Robotki❣ Starszaki docenia! Komitet w stanie chronicznego wzruszenia caluje we wszystkie poliki!

   Usuń
 15. Brokatowy drobiazg dla Barbary M. już zapakowany. Teraz pisze się karteczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gucia! Niech Ci radosc Barbary wroci w tonach i niech kazda tona tej radosci bedzie z brokatowa posypka szczescia! Komitet cieszy sie, ze dzieki brokatom Niegow bedzie widoczny z kosmosu!!! Cmok!

   Usuń
 16. Ja pozostaje wierna Madzi z Rodzinki IV i wybieram się na poszukiwanie szałowych skarpetek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O najwierniejszy skarpetkowy dostawco! Madzia juz nie zmarznie w stopy ani w serce! Komitetowi tez od razu cieplo pod zebrem! Cmok!!!

   Usuń
 17. Czy jest ktoś niezajęty jeszcze drogi komitecie, czy możesz podpowiedzieć?
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woźna biegnie z kajecikiem, droga Izo. Zatem jeszcze bez adoratorów są:
   - RODZINKA V: Mateusz, Ilona, Paweł, Monika
   - RODZINKA VII: Jan Ś., Tomek
   - RODZINKA III: Darek, Przemysław
   - RODZINKA VI: Zbyszek Sz., Rafał S., Przemysław W., Adam D., Jarek, Szalony Marcin

   ❤ ❤ ❤

   Usuń
 18. To ja chętnie Ilonę obdaruję, z pomocą Mikołaja
  Meg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Megmikolaju! Wozna zanotowala! Kaczka kierowniczka podrzuca Cie pod sufity!

   Usuń
 19. To ja rzucam się na rodzinkę V w całości,tylko mam prośbę dziewczyny czy można doprecyzować tą bluzę, czy to ma być polar, bluza dresowa? Nie wiem na czym polegają dopinane rękawy, czy ma wyjść po odpięciu kamizelka? Nie spotkałam się z takim strojem. Jeśli można dopytać i dać znać to proszę ;-)
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izo! Tak! Wdzianko, z ktorego robi sie kamizelka. Najprosciej chyba w sklepach sportowych? Dawajze poliki, bedziemy wycalowywac!

   Usuń
 20. Czyli Mateusz, Paweł i Monika z rodzinki V ;-)
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 21. Kochani, razem z klasą chcielibyśmy obdarować Sylwię z rodzinki II i Asię P z rodzinki IV, ale pewnie już zajęte..., czy mogą się powtórzyć? I czy ktoś pozostał "wolny"?
  Pozdrawiam serdezcnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bierzcie ich! Bierzcie! Nawet gdyby mieli zaginac pod lawina zyczen i spoznic sie na podwieczorek to warto! Milosci Starszakom nigdy nie bedzie za duzo! Komitet robi tu na Wasza czesc meksykanska fale!!!

   Usuń
 22. Proszę o pomoc- mam takie super ciepłe kapcie rozm 36-37 takie idealne dla Damy, której może marzną stópki, z futerkiem w środku, wyższe do kostki jak kozaczki. Komu komu je?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ella! Takie kapcie to idealne dla dziewczatek na wozkach. Moze dla Ani Czarnowlosej? Z Rodzinki II? Albo dla Ani Blondyny, ktora tez duzo siedzi i na pewno chlodno jej w stopki!
   CMOOOK! Ocieplaczu serc i nog!

   Usuń
  2. no to dorzucę do paczki Ani Czarnulki będzie miała więcej a co!!!!

   Usuń
 23. Czy jeszcze można dołączyć do robótki.Jest ktoś, kto nie został wybrany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywicie! Robotka trwa zawsze i mozna sie do niej przylaczyc o kazdej porze roku czy dnia!Wozna juz leci z wykresami z kajecika!

   Usuń
  2. Anonimie Drogi! No jasne! Nas tu nigdy za wiele! Obtulamy na przywitanie! I tak się składa, że są jeszcze zupełnie wolni kandydaci: Tomek z VII oraz Przemysław W. z VI i Szalony Marcin z VI. Zaopiekujesz się którymś?

   Usuń
  3. Czy wciąż cała trójka jest wolna?

   Usuń
  4. A.Pod. Bierz wszystkich! Czułych słów nigdy za wiele, zwłaszcza że chłopaki nadal w bardzo tylnym peletonie. Ukochy spod jemioły!

   Usuń
  5. A jaki typ blendera dla Tomka? bo taka "żyrafa" mi się wydaje najwygodniejsza, ale też niebezpieczna...?

   Usuń
  6. Może taki do robienia jednoosobowych koktajli? Komitetowi się wydaje, że są teraz takie na rynku, co to blend and go. Człowiek wrzuca do specjalnego kubka, wszystko, co da się zmiksować, a potem może pić przecier prosto z tego kubasa :P Lidl albo Aldi świecił kiedyś chyba takim po oczach? Woźno, wiesz coś więcej?

   Usuń
  7. Tu na Amazonie są najrozmaitsze w tym typie: https://www.amazon.de/Russell-Hobbs-21350-56-Standmixer-Trinkflaschen/dp/B00IJOFQBM/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1512762779&sr=8-9&keywords=smoothie+blender

   Usuń
  8. Wysłałyśmy w końcu Tomkowi perfumy z koleżanką, mamy nadzieję, że się ucieszy, tak jak Przemek i Szalony Marcin :) Paczka była wysłana przed Wigilią, więc mam nadzieję, że będzie już lada moment :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 24. Obdarujemy Przemysława W. Filmem DVD o tematyce religijnej. Pozdrawiamy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agato! Cudnie! Niech się chłopina uświęca przez monitor :P

   Usuń
 25. Mam pytanie czy któraś z tych Dam nosi kolczyki?
  z R II Sylwia, Ania Czarnulka
  z R IV Ania Sz, Paulinka
  z R V Wiktoria, Irenka, Sylwia
  Mam dwie pary kolczyków do dorzucenia i nie wiem komu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wymienionych to na pewno Ania Sz!

   Usuń
 26. Dzieci z Polskiej Szkoły w Algonquin w stanie Illinois w USA pracują nad kartkami świątecznymi dla wszystkich mieszkańców Domu Opieki. Niedługo wyślemy dużą kopertę z ciepłymi życzeniami zza oceanu. Pozdrawiamy cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woźna z wrażenia nie wie co napisać.... Kierowniczko chusteczek! Soli trzeźwiących! Malibu! Woźnej coś wpadło do oka i gardła ❤❤❤❤

   Usuń
  2. O rany, kierowniczka oniemiana! Robotka miedzykontynentalna!!!
   Wozno, leje wiadro Malibu!

   Usuń
 27. Jeszcze od mojego 10-latka, jeźdźca wyborowego, miłośnika koni (i ogólnie zwierzaków) wszelkich pofrunął wczoraj koński prezent dla Jadzi z Rodzinki II:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aleksandro, Komitet prosi, żebyś w tej chwili poszła do wyborowego jeźdźca i go uściskała najmocniej jak potrafisz. 😍😍😍 niech mu będzie w łatwych klasówkach i godzinach na grzbiecie wierzchowca wynagrodzone! Cmokamy czule i silnie wzruszone.

   Usuń
 28. Ode mnie dzisiaj wyfrunął mały prezent dla Ani Czarnulki i Anety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woźna tańczy kankana!!!! Juhuhu!❤💛💙💚

   Usuń
 29. Dzień dobry! Dopiero dziś przeczytałam o akcji i chcę się przyłączyć! Która dama jeszcze nie obdarowana? Proszę dać znać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie przybywaj! Czułych słów nigdy za wiele, zwłaszcza w święta. Według kajecika najmniejszą popularnością cieszą się w tym roku:
   - RODZINKA II: Grażynka, Halina, Ania Blondynka
   - RODZINKA IV: Ania N.
   - I z koedukacyjnej Rodzinki V: Mateusz i Paweł

   Wybieraj lub bierz wszystkich 😜

   Usuń
 30. napisałam i zniknęło
  my ostroznie (czy zdążymy?) Anię N. z Rodzinki IV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agata jasne, że zdążycie! Święta w Niegowie trwają cały miesiąc, a Robótkowe kartki z kraju i ze świata spływają aż do końca stycznia. Spokojnie zdążycie. Tymczasem niech wam się porządnie lepią pierogi a bigos nie przypala 😘

   Usuń
 31. to ja takie drobne cuś i karteczkę dla Ani powinnam jutro wysłać, pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Robotce nie ma drobnych darow! Serio, serio! Kazdy cieszy Starszaki tak, jakby byl ze zlota!

   Usuń
 32. To my chetnie obdarujemy Anię Blondynkę i Pawła z V. Potrzebujemy tylko podpowiedzi, czy dla Ani może być ciastolina albo piankolina i dopercyzowanie gadżetów dla Pawła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akso, dla Ani Blond ciastolina lub piaskolina to najprostsza definicja szczescia. Dla Pawla gadzety jak dla malentasa. Fajna grzechotka, gryzak, pileczki...

   Usuń
 33. Witam :)

  Poprosze o podpowiedzi nt. wolnych - nie obdarowanych.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzes z Rodzinki I cierpi na niedostatek fanow! Bierz Grzesia!

   Usuń