OPISY STARSZAKÓW i pytania...


Gdzie znajdę opisy Starszaków?
•    Tutaj z podziałem na Rodzinki:

Jedyna taka JEDYNKA

Doskonała DWÓJKA 

Temperamentna TRÓJKA 

Czadowa CZWÓRKA 

Perfekcyjna PIĄTKA 

Szałowa SZÓSTKA 

Sensacyjna SIÓDEMKA

 

Od kiedy do kiedy wysyłamy życzenia i ewentualne upominki?
•    Wysyłać można natychmiast, bo wszystko jest magazynowane i czeka na oficjalne rozdanie podczas Świąt. Do kiedy? Nie ma żadnych ograniczeń. Serio, serio! Przez cały rok można pamiętać o swoim Wybrańcu. Któż z nich nie będzie się cieszył z kartki w marcu, czy w maju?

Marny ze mnie pisarz, czy mogę wysłać jedynie prezent?
•    Zabronić nie możemy, ale... to trochę mija się z ideą Robótki. Chcemy bardzo, żeby każdy Starszak poczuł, że ktoś o nim pamięta i dobrze mu życzy. To nie musi być proza wysokich lotów. Nawet dobrze, jeśli nie będzie. Wystarczy, ot dla przykładu: "Czołem Chłopaku, Jestem Tomek/Romek/itp.. Czy wiesz, że tak jak ty uwielbiam czekoladę?", i od razu dołączona do takiej wiadomości tabliczka przysmaku staje się smaczniejsza i ważniejsza. Dla niektórych Starszaków taka kartka to substytut listu od rodziny. Te kartki to czasem najcenniejsze skarby, które wyciąga się przez cały rok i każe sobie znów i znów odczytywać. Dlatego naprawdę warto dopisać choć jedno zdanie od siebie.
Częstochowskim wierszem też można.  Serio, Komitet DezOrg popełnił w swoich kartkach już takie rymy, że może być tylko lepiej (Dowody? "Niech się Maryla nie guzdra i ułoży sobie puzzla.").
 
Jak adresować przesyłkę?
•    Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie
Rodzinka...
dla...
Wierzbowa 4
07-230 ZABRODZIE

Czy do jednej przesyłki można włożyć więcej kartek? Na przykład, dla każdego mieszkańca danej Rodzinki lub wybranych mieszkańców z różnych Rodzinek?
•    Jasne, wystarczy wyraźnie zaznaczyć na kopertach, dla kogo przeznaczone są życzenia, a Opiekunowie już zadbają, by trafiły w odpowiednie ręce.

Czy można kartki doręczyć osobiście, na przykład, całą klasą albo wysyłając reprezentację zakładu pracy albo po prostu wpaść z rodziną w drodze na Ostrołękę?
•    Normalnie tak. Ale póki szaleje pandemia, Niegów jest niestety zamknięty dla odwiedzających. Ale można im kartki wrzucić do skrzynki pocztowej lub po uprzednim uprzedzeniu Dyrekcji zostawić pod bramą.

Ratunku! Nie wiem kogo wybrać?!
•    Robótkowicze mają różne metody. Jedni losują, inni wybierają swoich imienników lub rówieśników. Inni idą tropem zainteresowań. Jeszcze inni wybierają konkretną Rodzinkę i rozdzielają ulubieńców pomiędzy siebie i swoich przyjaciół, w pracy lub w szkole, itp. I jakoś się kręci.

Czy można obdarować rzeczą używaną? Zabawką, ubraniem, książką?

•    To łatwo ustalić wykonując prosty test .Wyobraź sobie Robótkowiczu, że sam odpakowujesz tę rzecz z kolorowego papieru, nerwowo szarpiesz się ze sznurkiem, rozrywasz bibułkę... Jeśli  przeszedł cię dreszcz zachwytu na widok zawartości, jeśli sam chciałbyś tę rzecz dostać i używać, to ślij bez wahania.

Czy można wysyłać filmy na kasetach VHS i słuchowiska na kasetach magnetofonowych?
•    Nie. Starszaki idą z postępem. CD i DVD to jedyne dostępne im formaty.

Czy książki z obrazkami, czasopisma o modzie, jedzeniu lub piłkarskie albumy muszą być po polsku?
•    Nie. Wcale nie. Starszaki z radością pooglądają je chętnie w każdym języku.

Czy potrzebna jest żywność, ciepłe ubrania, chemia gospodarcza, etc.?
•    Nie. Potrzebni są przyjaciele! Dobre słowa, ciepłe życzenia. Jakiś drobiazg pasujący do charakteru, czy upodobań Wybrańca. Chętnie natomiast wskażemy miejsca, gdzie żywność, czy ciepłe ubrania są bardzo potrzebne (kontakt: blogkaczki(at)gmail.com)

Czy można życzenia wysłać mailem lub esemesem?

•    Nie. To zaprzeczenie idei Robótki. Wiadomość na ekranie nie wywoła emocji u Starszaków. Co innego, gdy dotkną, obejrzą, samodzielnie otworzą kopertę z życzeniami ukrytymi wewnątrz.

Co zrobić, żeby na pewno każdy Starszak dostał życzenia? Czy jest lista, na którą trzeba się wpisywać? Czy ktoś monitoruje stan życzeń i podarunków?
•    Nie ma oficjalnej listy. Starszaki nieszczególnie potrafią liczyć. Czy ktoś dostał jedną, czy pięć kartek to dla niego zawsze "najwięcej". Robótkowicze mogą, ale nie muszą zwierzać się nam w komentarzach komu i co wysyłają. kaczka jest w kontakcie z Opiekunami, Opiekunowie będą tu zaglądać, jeśli pojawią się braki, damy znać.  Do tej pory dzięki  niesamowitemu zaangażowaniu  Robótkowiczów każdy Starszak życzeń dostawał zawsze z nadwyżką. Sekretnie mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Czy nie byłoby lepiej, gdyby wszystkim w Rodzince wysłać to samo? Martwię się, że Starszaki będą sobie zazdrościć, jeśli każdy dostanie inną kartkę lub prezent.

•    Chcemy, żeby było jak najbardziej rodzinnie, a w rodzinie wszak nie daje się wszystkim po parze identycznych skarpet tylko dlatego, żeby było sprawiedliwie. W tym roku Komitet DezOrganizacyjny dołożył wszelkich starań, aby charakterystyka Starszaków była jak najbardziej precyzyjna. Tak, aby było wiadomo, co i kogo cieszy najbardziej. I żeby potencjalnych powodów do zazdrości było jak najmniej.

Dlaczego ciągle ten sam Dom Pomocy Społecznej w Niegowie i te same Dzieciaki Starszaki?
•    Przez przypadek. Przede wszystkim dlatego, że Komitet DezOrganizacyjny jest z tymi Starszakami bardzo zaprzyjaźniony. Do tego, jakby to wyglądało... tego nie można zrobić raz. Wysłać kartek, uszczęśliwić, rozbudzić nadzieje, a następnie przenieść się do kolejnej placówki i tam złamać kolejne serca. Nie, Robótka to systematyczna robota w konkretnym miejscu :-)

Chciałbym/chciałabym zadać pytanie, ale nie chcę tego robić publicznie? Gdzie uderzać?
•    Do Komitetu Dezorganizacyjnego Robótki : >> KONTAKT<<  lub bezpośrednio do Dyrekcji: lidialew(at)poczta.onet.pl
Miejcie na uwadze, że Dyrekcja intensywnie  dyrektoruje, więc czas oczekiwania na odpowiedź może być nieco dłuższy.

Kto za tym stoi?

•   Komitet DezOrganizacyjny to kaczka Kierowniczka zaprzyjaźniona z Dyrekcją i ze Starszakami. Ponieważ Dyrekcja i Opiekunowie są wystarczająco zapracowani dbaniem o bieżący dobrostan Starszaków, sponiewierani szukaniem kasy, znękani bieganiem w kołowrotku ustaw i przepisów, zdeptani przez nieustanne remonty, hydraulikę, czy elektrykę, raz w roku, za ich przyzwoleniem - (dez)organizuje się im wszystkim tę Robótkę.

Wszelkie nurtujące Was pytania na temat konkretnych Starszaków, które zostawiacie w komentarzach lub wysyłacie nam mejlem, kaczka konsultuje z Niegowem telefonicznie lub mejlem. Stąd czasem opóźnienia w odpowiedziach, za które już teraz, na wszelki wypadek, Was przepraszamy. Staramy się jak możemy! Wszyscy!

Jednocześnie to, że znamy Dyrekcję osobiście, że u Starszaków bywamy, pozwala nam ręczyć i dać wam tu oficjalnie słowo honoru, że każde dobro, które przekażecie do Niegowa zostanie wykorzystane dla Starszaków i przez Starszaków. Dyrekcja jest pod tym względem bardziej skrupulatna niż szwajcarski bankier z Bazylei lub mormoński archiwista z Salt Lake City.

Corocznym bonusem, który Komitet DezOrganizacyjny odbiera sobie w okolicach stycznia, jest radość Starszaków i wzruszenie Opiekunów. Bonus ten, dla jasności, jest dostępny wszystkim. Czasem w formie zdjęć, czasem w formie filmu. Dyrekcja zawsze próbuje nas zaskoczyć!

Chcemy by Robótka łączyła, więc nikogo nie pytamy o przekonania, poglądy, racje, czy denominacje. Nadrzędnym celem Robótki jest po prostu kumulacja i kondensacja szczęścia u Dzieciaków-Starszaków.
 

19 komentarzy:

Unknown pisze...

Witam, chciałam pomoc w promocji tej super akcji:))) moge umieścić na swoim blogu ten świetny obrazek:) poproszę tylko o przesłanie mi baneru:) pozdrawiam wszystkie dZieciaczki i opiekunów i sciskam wirtualnie, ale serdecznie:)

Bebe pisze...

Witaj Gosiu! W baner prawym przyciskiem myszy klik! -> Zapisz obrazek jako.... i gotowe. Bierz, a nie wahaj się! A jeśli potrzebny ci większy rozmiar, daj znać! Dysponujemy sztandarem nawet w formacie A4.

Obtulamy dubeltowo!

Svenson pisze...

Witam serdecznie! Chciałam wysłać upominki i kartki dla kilku osób w jednej paczce. Czy mogę je zapakować w ozdobny papier i do każdego prezentu dołączyć informację, do kogo ma trafić? Czy lepiej zapakować tak, żeby do paczuszek możliwy był jeszcze wgląd przed wręczeniem?
Świetna akcja. Ściskam :)

Bebe pisze...

Witamy najserdeczniej! Opcja pierwsza (zapakowane oddzielnie prezenty i opisane imieniem oraz numerem rodzinki) jest jak najbardziej najbardziejsza! Opiekunowie już zadbają, by niespodziewanki trafiły w odpowiednie ręce.
Obtulamy dubeltowo!

Svenson pisze...

W takim razie zabieram się do pracy :)

gramik pisze...

ja w tym roku zaopiekuję się Adamem T z rodzinki VII....i Marlylą z rodzinki II
pozdrawiam i lecę po samolociki i cos dla Marylki.
Grażyna

Anonimowy pisze...

U mnie na blogu obrazek też już zamieszczony:) (boboczapa.blox.pl)

Kaczka pisze...

Wysokich lotow, Grazyno! Niech polowy beda udane, a kolejki na poczcie krotkie! :-)
Dziekujemy! Calujemy! MUA!

Kaczka pisze...

Niech sztandar lopocze i rozsiewa swiateczny nastroj! I niech sprowadza nam tu nowych Robotkowiczow!
Dzieki!

Unknown pisze...

Witam,
Czy któraś z osób z Damskich Rodzin nie została jeszcze "zaklepana"? Chętnie uzupełnię listę przyjaciół i przygotuję dla Niej prezent. Jeśli nie to z przyjemnością obdaruję którąś z opisanych Dam - wszystkie wydają się miłe/sympatyczne/eleganckie bardziej niż ja :)

Bebe pisze...

Kasia M, odpowiedziałam na Twoje pytanie w dziel "Damy" :)

Anonimowy pisze...

Dobry wieczor. Mialam dopytac o Rafalka z rodziny v, jakiekolwiek informacje mile widziane.Pozdrawiam Joanna z Bydgoszczy

Bebe pisze...

Joanno, Rafałek oprócz kocyków lubi jeszcze grające zabawki lub spokojną muzykę na CD.

Unknown pisze...

Dziekuje za ''cokolwiek'';) posylamy moc mroznych usciskow z lekko osypanej*****platkami Bydgoszczy dla Wszystkich mieszkancow a szczegolnie dla Rafalka ;)

Unknown pisze...

Dziekuje za ''cokolwiek'';) posylamy moc mroznych usciskow z lekko osypanej*****platkami Bydgoszczy dla Wszystkich mieszkancow a szczegolnie dla Rafalka ;)

Anonimowy pisze...

Hej ;) czy są tutaj gdzieś zamieszczone zdjęcia osób z rodzinki 5?

Kaczka pisze...

Anonimie, zdjec nie ma, bo od pewnego czasu przesladuje nas ustawa o ochronie danych osobowych. Nie wszystkie Starszaki ogarniaja idee internetu, a potrzebna jest ich zgoda na opublikowanie wizerunku. Na stronie Domu znajdziesz wiele zdjec i przy odrobinie dedukcji, metoda fotograficznego sudoku :-) mozna zidentyfikowac Ulubienca. A w konkretnych sprawach kontaktuj sie z nami via email.

Anonimowy pisze...

Jak na tej stronie ciepło i ile tu miłości. Zajrzałam i daliście mi takiego powera, że mogłabym przenosić góry! Nie wiem, czy zdążę na te święta ale nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zmontuję grupę robótkowiczów . Całusy i uściski dla Rodzinek i OPiekunów.

Unknown pisze...

Jestem pod niesamowitym wrażeniem opisu starszakow!!! Są niezwykle, przepiękne, pełne poezji! AUTOR!!, AUTORKA,!!! AUTOR,!! !!AUTORKA!!!!!