15 lis 2023

ROBÓTKA 2023

Robótkowicze najmilejsi! Kombatanci i Nowicjusze! Niezastąpiona Brygado Awangardowego Dobroczynienia!

Słów brak, ledwo człowiek ze wzruszenia trafia w klawiaturę, bo to już  CZTERNASTY RAZ chcecie uszczęśliwiać Starszaki z Niegowa! (Czternaście lat Robótki! Ale jak to?! Kiedy?! Przecież ledwie wczoraj to wszystko się zaczęło i w sumie miało się wydarzyć raz, góra dwa!?)

A tymczasem Starszaki z Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, czyli prawie setka intelektualnie i fizycznie niepełnosprawnych ancymonów, agentów i charakterków od maleńtasów (JEST AFERA!!!) przez młodzież po emerytów, już stoją w blokach startowych, by od Niegowskiej Listonoszki (pozdrawiamy!) odbierać te wszystkie dobre, ciepłe słowa, które im zawsze na Boże Narodzenie wysyłacie. Dla nich kalendarz to dwa sezony: sezon czekania na Robótkę i sezon czytania Waszych życzeń.

Oni po czternastu latach nie mają żadnych wątpliwości, że są dla Was ważni i że i tym razem ich przytulicie! Już przejęci czekają! Jakie to krzepiące, że wracacie tu co roku do nich, i dla nich, i że wabicie tu nowych Robótkowiczów 😊

W tym miejscu następuje oficjalne przecięcie wstęgi CZTERNASTEJ edycji Robótki.

(… CIACH…)


 

(Tegoroczną chorągiew wyplotła Anna Jarecka Salamon – królowa szydełkowej ilustracji. Legenda mówi, że kto na chorągwi kaczkę dostrzerze, ten będzie mieć udany Nowy Rok, drób mu się będzie niósł, no i na okuliście przyoszczędzi!)

W imieniu Niegowiaków, po raz CZTERNASTY,  uprasza się zatem wszystkich tu gromadnie zgromadzonych o świąteczne kartki z dobrymi słowami dla nich, zaadresowane do konkretnych mieszkańców DPS-u.

Jedna kartka, trochę słów z cukru, miodu i melasy, znaczek pocztowy i już. 

Dla większości Starszaków, szczególnie tych Seniorek i Seniorów, którzy już nie mają rodzin, a często nigdy ich nie mieli,  ta kartka od Was to będzie jedyny znak, że ktoś nadal o nich pamięta.

A rok temu było TAK!

Tu Dyrekcja próbuje opanować wzruszenie, ale wiedz, że coś jest na rzeczy, gdy zaczyna używać CAPSLOCKA :)

LINK DO MATERIAŁÓW FOTO >>>TU<<<

 

PODSUMUJMY:

❆❆❆ DLA KOGO TA ROBÓTKA? ❆❆❆ 

Dla koedukacyjnej brygady niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, dla Starszaków, o których w detalu przeczytacie w zakładkach.

Jedyna taka JEDYNKA

Doskonała DWÓJKA 

TemperamentnaTRÓJKA 

Czadowa CZWÓRKA 

Perfekcyjna PIĄTKA 

Szałowa SZÓSTKA 

Sensacyjna SIÓDEMKA

❆❆❆ CO ZROBIĆ, BY ZOSTAĆ ROBÓTKOWICZEM? ❆❆❆  

Poczytać rodzinkowe zakładki i wyłuskać sobie spośród Starszaków konkretnego ulubieńca i wysłać mu słów kilka napisanych z serca. Niech się Wasz ulubieniec przez chwilę poczuje wyróżniony i wybrany. Jedyny, wyjątkowy i specjalny. 

Listy adresujcie następująco: 

 

Dom Pomocy Społecznej w Niegowie 

Rodzinka...

dla... 

Wierzbowa 4 

07-230 ZABRODZIE 

 

Niegowiacy, z kiloma wyjątkami, nie umieją czytać, więc Wasze słowa odczytają im Opiekunowie. Ale niech to będzie kuksańcem dla Waszej fantazji, wszak pisanie to nie jedyna opcja. Te życzenia można Niegowiakom namalować, wykleić, wydziergać, upiec z piernika, nagrać, złożyć z piktogramów, czy wyśpiewać. Można samemu, można skrzyknąć grupę. Można wykorzystać istniejącą grupę! Przedszkolną, szkolną, internatową, harcerską, parafialną, więzienną. Historia Robótki zna takie przypadki i jest za wszystkie z nich tak przeogromnie wdzięczna, że to się ani w głowie, ani w słowach nie mieści.

Pisać można zewsząd. Z kraju, z dzielnicy, z zagranicy. Z miast i wsi. Słać gołębiem pocztowym, priorytetem, kurierem. Odwiedzanie Starszaków jest możliwe. Dyrekcja prosi tylko o wcześniejszy kontakt, by zsynchronizować zegarki, tak, by wizyta była przyjemnością dla wszystkich i by Agentki z Dwójki filiżanki przetarły na czas.

Co roku pytacie:  

 

❆❆❆ CZY MOŻNA OBDAROWAĆ ULUBIEŃCÓW ŚWIĄTECZNYM PREZENTEM? ❆❆❆

Tak! Dyrekcja się już dawno poddała! Nic nie powstrzyma Waszej szczodrości i przebiegłości w doręczniu pakunków.  Nie ma takiego embarga, które mogłoby Was powstrzymać.

A skoro tak, to kaczka-kierowniczka z pomocą Dyrekcji i Opiekunów opisała dla Was wszystkich Starszaków. Próbowała lakonicznie, ale w końcu znacie mnie nie od dziś, kierowniczka jest uzależniona od nadużywania słów. Korzystając z tegorocznej wizyty w Niegowie, krążyłam wśród Starszaków próbując wybadać jak Sherlock Holmes, choć w istocie raczej jak panna Marple, co ich uszczęśliwia. Rezultaty tego śledztwa znajdziecie w Rodzinkowych Zakładkach. Na ich podstawie, jeśli tylko czujecie, że macie w portfelu zbędną dyszkę albo zylion dyszek, wydajcie je na coś, co lubi Wasz ulubieniec/ulubienica. Rok temu, na przykład, obsypaliście Niegowiaków DIAMENTAMI! https://www.dpsniegow.pl/haft-diamentowy/

 Ale, przebóg, jakikolwiek prezent niech będzie jedynie dodatkiem do dobrych słów. Dobre słowa są absolutną esencją Robótki.

❆❆❆ CZY POTRZEBNE SĄ UŻYWANE UBRANIA, ŚRODKI CZYSTOŚCI, ŻYWNOŚĆ? ❆❆❆

Robótka nie jest charytatywną zbiórką. Opiekunowie dbają, by Starszaki miały jedzenie, czystą pościel i ciepłe kalesony na zimę. Kasza, proszek do prania, czy używane ubrania przydadzą się bardziej innym (Komitet DezOrg i niegowska Dyrekcja zawsze służą pomocą we wskazaniu miejsc, gdzie taka pomoc jest niezbędna.) Niegowiacy potrzebują Waszych ciepłych słów, Waszej uwagi, Waszego zainteresowania. W Robótce chodzi o to, aby każdy Starszak przez chwilę poczuł, że jest ważny dla kogoś spoza Domu w Niegowie, dla kogoś innego niż tylko Opiekunowie, czy współmieszkańcy.

❆❆❆ CO W ZAMIAN? ❆❆❆ 

Fala uderzeniowa wdzięczności. Dobro, które wróci bumerangiem. Satysfakcja, z nawróconych na uśmiech Starszaków. Niegowskie pacierze w Waszych intencjach. Do Waszych słów Starszaki będą wracać przez cały rok, aż inkaust kompletnie zblednie, a papier zamieni się w cienką bibułkę od nieustannego obracania w rękach, a Jadzia to chyba będzie spać w garażu, bo ona w swojej szafie ma WSZYSTKIE Wasze listy od pierwszej edycji Robótki! Pomyślcie o tych archeologach, którzy znajdą szafę Jadzi za tysiąc lat. Wasza nieśmiertelna sława skrywa się w tej szafie 😊.

❆❆❆ KTO ZA TYM STOI? KIM JEST KOMITET DEZORGANIZACYJNY? KIM JEST KACZKA KIEROWNICZKA? CZY ZARABIA NA ROBÓTCE? I JAKA FRAKCJA POLITYCZNA ZBIJA TU KAPITAŁ? ;) ❆❆❆  

Komitet DezOrganizacyjny Robótki to kaczka-kierowniczka (onegdaj blogerka). kaczka- kierowniczka mieszka w Niemczech, jest zawodową mikrobiolożką i w tym roku aktualnie ratuje zboża przed ogólnogalaktyczną pandemią nicieni. (W kaczki rękach aktualnie Wasz chleb i chrupiące kajzerki 😁) Robótka wyrosła na gruncie przypadkowego spotkania i przyjaźni ze Starszakami z Niegowa. Wiadomo, Halina z Dwójki rulez! Ponieważ Dyrekcja i Opiekunowie są wystarczająco zapracowani dbaniem o bieżący dobrostan Starszaków, sponiewierani szukaniem kasy, znękani bieganiem w kołowrotku ustaw i przepisów, zdeptani przez nieustanne remonty, hydraulikę, czy elektrykę, raz w roku – za ich przyzwoleniem – (dez)organizuje się im wszystkim tę Robótkę. 

Wszelkie nurtujące Was pytania na temat konkretnych Starszaków, które zostawiacie w komentarzach lub wysyłacie  mejlem, będą konsultowane z Niegowem. Czasem może to chwile potrwać, bo wiadomo… żyćko, ale niech Was to nie spłoszy.

Jednocześnie to, że Dyrekcję kaczka-kierowniczka zna od lat i że u Starszaków bywa, pozwala ręczyć i dać Wam tu oficjalnie słowo honoru, że każde dobro, które przekażecie do Niegowa zostanie wykorzystane dla Starszaków i przez Starszaków. Dyrekcja jest pod tym względem bardziej skrupulatna niż szwajcarski bankier z Bazylei lub mormoński archiwista z Salt Lake City. 

Na Robótce nikt nie zarabia ni w złocie, ni w dolarach, ani nawet w kokosach, ale zarobek liczy się tu w najfantastyczniejszej walucie wirtualnych i realnych kontaktów międzyludzkich. Robótka przyciąga tak niezwykłych, szczodrych, fascynujących i kreatywnych Robótkowiczów! Same wisienki na torcie ludzkości, praliny w bombonierce Ziemian, złote grudki rodzaju ludzkiego. Serio, co roku kaczka wstaje od Robótki zawstydzona, że robi tak niewiele dobra w porównaniu z Robótkowiczami. Moc tych bieżących interakcji ma miejsce w fejsbukowej grupie Robótkowej.


♥♥♥ Dzięki, że jesteście. ♥♥♥ 

Corocznym bonusem, który Komitet DezOrganizacyjny odbiera sobie w okolicach stycznia, jest radość Starszaków i wzruszenie Opiekunów. Bonus ten, dla jasności, jest dostępny wszystkim. Czasem w formie zdjęć, czasem w formie filmu. Dyrekcja zawsze próbuje nas zaskoczyć! Aczkolwiek trudno przewidzieć, jak to się uda w tym roku, bo wiadomo... żyćko.

Chcemy by Robótka łączyła, więc nikogo nie pytamy o przekonania, poglądy, racje, czy denominacje. Nadrzędnym celem Robótki jest po prostu kumulacja i kondensacja szczęścia u niegowskich Starszaków.
 

Chwyćcie za długopisy i papeterie i chodźcie pisać!
 

No bo jeśli nie my, to sami wiecie, nikt Starszakom nie zrobi tych nadchodzących świąt lepszymi. Nikt.
 

To, co? Słuchajcie. Jest Robótka...
I oby i tym razem dało radę, bo oni tam czekają.
Jak nikt na świecie.


 

- Podpisano:

Komitet DezOrganizacyjny, czyli

kaczka kierowniczka

 
12 komentarzy:

Aleksandra pisze...

Czapki, czapki, wszędzie czapki, a nigdzie nie ma rozmiaru ;) A co jak potem czapka na oczy spadnie? Albo nie sięgnie uszu bo się zatrzyma na czubku głowy? Rozmiarów potrzeba! Bo już druty i szydełko w gotowości czekają!

BasiaW pisze...

Brawo! Bierzemy udział. Oczywista sprawa.

Kaczka pisze...

Doba upłynęła nim kaczka przedarła się przez firewalle, aby komentować na własnym blogasku! Oczywista, Dyrekcja została powiadomiona i mierzy. Również siły na zamiary! Aleksandro! Nie odkładaj drutów! Będzie apdejt od niefrasobliwej dziewiarsko Dyrekcji!

Kaczka pisze...

Cmok, fanfary i całusy!

Kaczka pisze...

Dyrekcja tak się spięła, że pewnie nawet Tofik jest pomierzony. Chociaż tu można na oko. Na rozmiar głowy wiewiórki :P Teraz kaczka powpisuje dane i niech druty śmigają :P

alElla pisze...

Klik dobry :)
Serdecznie pozdrawiam i melduję robótkową gotowość!

Kaczka pisze...

Jest Ella, jest Robótka! Nie uwierzysz, ale czekałam! Prawie tak, jak Starszaki na Niegowską Listonoszkę!

TSM pisze...

Kaczko, robótkujemy! W zeszłym roku wyciągnęłam podstawówkę, w tym wlekę za nią także liceum. Tylko kurz, pył, brokat i ananasy!:*

Bet pisze...

Zgłaszam się z radością:))
Moi wybrańcy to: Monika z rodzinki V oraz Paweł z rodzinki III
Pozdrawiam wszystkich: Organizatorów, Dyrekcję oraz wszystkich mieszkańców Niegowa:))
Dobrych Świąt i pomyślności na każdy dzień zawsze!

Kaczka pisze...

TSM! Kurz, pył, brokat, ananasy, to dopiero są hopsasy!!! A niech Wam się matura z posypką dzięki Waszej fajności ukręci! Bet! Kombatantko! LOVE!

Anonimowy pisze...

Mi się Piątka nie otwiera wcale , a chciałabym podpatrzeć tą Rodzinkę 🫤

Kaczka pisze...

No nie wiem, nie wiem, co to za problemy! U mnie dziala, ale na przyklad z trudem dodaję komentarze z telefonu. Link zostawiam tutaj https://jestrobotka.blogspot.com/p/rodzinka-v-2023.html a gdyby i to nie dzialalo to zapraszam pod email: blogkaczki(at)gmail.com i podam wszystkie dane o Piątkowiczach!