15 lis 2022

Robótka 2022

 

Robótkowicze najmilejsi! Ci, którzy już od wiosny czekacie w blokach startowych na rozpoczęcie Robótki i motywujecie Komitet DezOrganizacyjny do szybszego klikania w klawiaturę, i Ci, którzyście, trafili tu przypadkiem przez nieodgadnione labirynty internetów!

Witajcie! Dziękuję, że tu przyszliście! Dziękuję, że jesteście! Dziękuję, że TRZYNASTY (!) raz chcecie uszczęśliwiać Starszaki z Niegowa!

Wszechświat i w tym roku nikogo nie oszczędza. Najpierw była pandemia, teraz jest wojna. Wydaje się, że w obliczu wszelkich zdarzeń nawet najcierpliwszym wyczerpały się już zasoby hojności, energii i dobroczynności.

Tymczasem Starszaki z Domu Pomocy Społecznej w Niegowie chyba szczęśliwie dla nich, nie zdają sobie sprawy z kruchości naszego świata, z zawiłości międzynarodowej polityki i po prostu jak co roku czekają na Robótkowiczów. Na te wszystkie dobre, ciepłe, serdeczne słowa, które wysyłacie do nich od lat w kartkach, listach, a nawet paczkach. Po raz kolejny trzeba Starszaków przynajmniej na odległość przytulić, aby poczuli, że są dla kogoś ważni, że ktoś o nich pamięta.

To ponad setka intelektualnie i fizycznie niepełnosprawnych dorosłych w najróżniejszym wieku, od młodzieży po emerytów, którzy tak jak i Wy, już od Wielkanocy pytają, czy aby na pewno w tym roku dotrze do nich Robótka! No ba! Musowo!

Tu następuje oficjalne przecięcie wstęgi TRZYNASTEJ edycji Robótki. Niechże ta trzynastka wbrew powszechnym opiniom, okaże się dla Robótki bardzo szczęśliwa. Do czarnego kota sprokurowanego na chorągwi na życzenie Komitetu, dorzućmy jeszcze  na szczęście wszelkie czterolistne ziela, końskie podkowy, słonie z trąbami w odpowiednim kierunku i wszelkie inne przynoszące szczęście artefakty :)

(… CIACH…) 


 

(Tegoroczną chorągiew wyhaftowała niezawodna Ela Wasiuczyńska, matka Pana Kuleczki i Kaczki Katastrofy, a piksele docięła Anna Jarecka Salamon – królowa szydełkowej ilustracji.)

W imieniu Niegowiaków uprasza się tu po raz trzynasty o świąteczne kartki z dobrymi słowami dla nich, zaadresowane do konkretnych mieszkańców DPS-u. Jedna kartka, trochę słów z cukru, miodu i melasy, znaczek pocztowy i już. 

Dla większości Starszaków ta kartka od Was to będzie jedyny znak, że ktoś nadal o nich pamięta.

A rok temu było TAK!


PODSUMUJMY:

❆❆❆ DLA KOGO TA ROBÓTKA? ❆❆❆ 

Dla koedukacyjnej brygady niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, dla Starszaków, o których w detalu przeczytacie w zakładkach.

Jedyna taka JEDYNKA

Doskonała DWÓJKA 

TemperamentnaTRÓJKA 

Czadowa CZWÓRKA 

Perfekcyjna PIĄTKA 

Szałowa SZÓSTKA 

Sensacyjna SIÓDEMKA

❆❆❆ CO ZROBIĆ, BY ZOSTAĆ ROBÓTKOWICZEM? ❆❆❆  

Poczytać rodzinkowe zakładki i wyłuskać sobie spośród Starszaków konkretnego ulubieńca i wysłać mu słów kilka napisanych z serca. Niech się Wasz ulubieniec przez chwilę poczuje wyróżniony i wybrany. Jedyny, wyjątkowy i specjalny. 

Listy adresujcie następująco: 

 

Dom Pomocy Społecznej w Niegowie 

Rodzinka...

dla... 

Wierzbowa 4 

07-230 ZABRODZIE 

 

Niegowiacy, z kiloma wyjątkami, nie umieją czytać, więc Wasze słowa odczytają im Opiekunowie. Ale niech to będzie kuksańcem dla Waszej fantazji, wszak pisanie to nie jedyna opcja. Te życzenia można Niegowiakom namalować, wykleić, wydziergać, upiec z piernika, nagrać, złożyć z piktogramów, czy wyśpiewać. Można samemu, można skrzyknąć grupę. Można wykorzystać istniejącą grupę! Przedszkolną, szkolną, internatową, parafialną, więzienną. Historia Robótki zna takie przypadki i jest za wszystkie z nich tak przeogromnie wdzięczna, że to się ani w głowie, ani w słowach nie mieści.

Pisać można zewsząd. Z kraju, z dzielnicy, z zagranicy. Z miast i wsi. Słać gołębiem pocztowym, priorytetem, kurierem. Odwiedzanie Starszaków jest możliwe. Dyrekcja prosi o wcześniejszy kontakt, by omówić detale, tak, by wizyta była przyjemnością dla wszystkich.

Co roku pytacie:  

 

❆❆❆ CZY MOŻNA OBDAROWAĆ ULUBIEŃCÓW ŚWIĄTECZNYM PREZENTEM? ❆❆❆

Tak! Dyrekcja się poddaje! Wasza szczodrość jest nie do powstrzymania. Co roku zalewa Niegowiaków jak tsunami i gdyby nawet Dyrekcja zamknęła bramy to przerzucalibyście paczki przez płot! Tak, tak, pamiętamy historię ze skarpetami!

(Tu słowo wyjaśnienia dla Nowicjuszy. Dwa lata temu Dyrekcja poprosiła, by ze względu na pandemię i zmniejszone moce przerobowe w Niegowie, ograniczyć podarki do skarpet. Niestety, nie sprecyzowała rozmiarów takiej standardowej skarpety, ani jej ilości na głowę mieszkańca, więc Robótkowicze natychmiast wykryli error w tym fire wallu i przebrali za skarpety kartony po telewizorze (!) lub wysłali Starszakom wszystkie skarpety, jakie znaleźli w hurtowni. WSZYSTKIE! Mówią, że w całym kraju zaczęło brakować skarpet, a miny Dyrekcji na widok kurierów zrzucających kolejne paczki były podobno bezcenne :) A po dwóch latach wszystkie stopy nadal posiadają skarpet po łydkę, taki to był rozmach!)

A skoro tak, to kaczka-kierowniczka z pomocą Dyrekcji i Opiekunów opisała dla Was wszystkich Starszaków. Próbowała lakonicznie, ale w końcu znacie mnie nie od dziś, kierowniczka jest uzależniona od nadużywania słów. Dodajmy, że w tym roku spędziła trochę czasu w Niegowie, więc darujcie, ale nie dało się tego powstrzymać, szczególnie opisy Rodzinki II są na miarę Orzeszkowej! (Sorry but not sorry!)

Te opisy znajdziecie w zakładkach. Na ich podstawie, jeśli tylko czujecie, że macie w portfelu zbędną dyszkę albo zylion dyszek (a nuż czyta to Bill Gates?), wydajcie je na coś, co lubi Wasz ulubieniec/ulubienica. Ale, przebóg, jakikolwiek prezent niech będzie jedynie dodatkiem do dobrych słów. Dobre słowa są absolutną esencją Robótki.

❆❆❆ CZY POTRZEBNE SĄ UŻYWANE UBRANIA, ŚRODKI CZYSTOŚCI, ŻYWNOŚĆ? ❆❆❆

Robótka nie jest charytatywną zbiórką. Opiekunowie dbają, by Starszaki miały jedzenie, czystą pościel i ciepłe kalesony na zimę. Kasza, proszek do prania, czy używane ubrania przydadzą się bardziej innym (Komitet DezOrg i niegowska Dyrekcja zawsze służą pomocą we wskazaniu miejsc, gdzie taka pomoc jest niezbędna.) Niegowiacy potrzebują Waszych ciepłych słów, Waszej uwagi, Waszego zainteresowania. W Robótce chodzi o to, aby każdy Starszak przez chwilę poczuł, że jest ważny dla kogoś spoza Domu w Niegowie, dla kogoś innego niż tylko Opiekunowie, czy współmieszkańcy.

❆❆❆ CO W ZAMIAN? ❆❆❆ 

Fala uderzeniowa wdzięczności. Dobro, które wróci bumerangiem. Satysfakcja, z nawróconych na uśmiech Starszaków. Niegowskie pacierze w Waszych intencjach. Do Waszych słów Starszaki będą wracać przez cały rok, aż inkaust kompletnie zblednie, a papier zamieni się w cienką bibułkę od nieustannego obracania w rękach, a szafa Jadzi to po prostu weźmie i eksploduje, bo ona ma archiwum Waszych listów od pierwszej edycji Robótki.

❆❆❆ KTO ZA TYM STOI? KIM JEST KOMITET DEZORGANIZACYJNY? KIM JEST KACZKA KIEROWNICZKA? CZY ZARABIA NA ROBÓTCE? I JAKA FRAKCJA POLITYCZNA ZBIJA TU KAPITAŁ? ;) ❆❆❆  

Komitet DezOrganizacyjny Robótki to kaczka-kierowniczka (onegdaj blogerka). kaczka- kierowniczka mieszka w Niemczech, jest zawodową mikrobiolożką i aktualnie ratuje truskawki i pomidory przed ogólnogalaktyczną pandemią grzybicy. (W jej rękach leży przyszłość Waszego dżemu z truskawek i pomidorowej 😁) Robótka wyrosła na gruncie przypadkowego spotkania i przyjaźni ze Starszakami z Niegowa. Wiadomo, Halina z Dwójki rulez! Ponieważ Dyrekcja i Opiekunowie są wystarczająco zapracowani dbaniem o bieżący dobrostan Starszaków, sponiewierani szukaniem kasy, znękani bieganiem w kołowrotku ustaw i przepisów, zdeptani przez nieustanne remonty, hydraulikę, czy elektrykę, raz w roku – za ich przyzwoleniem - (dez)organizuje się im wszystkim tę Robótkę. 

Wszelkie nurtujące Was pytania na temat konkretnych Starszaków, które zostawiacie w komentarzach lub wysyłacie nam mejlem, będą konsultowane z Niegowem. Czasem może to chwile potrwać, bo wiadomo… żyćko, ale niech Was to nie spłoszy.

Jednocześnie to, że Dyrekcję kaczka-kierowniczka zna od lat i że u Starszaków bywa, pozwala ręczyć i dać Wam tu oficjalnie słowo honoru, że każde dobro, które przekażecie do Niegowa zostanie wykorzystane dla Starszaków i przez Starszaków. Dyrekcja jest pod tym względem bardziej skrupulatna niż szwajcarski bankier z Bazylei lub mormoński archiwista z Salt Lake City. 

Na Robótce nikt nie zarabia ni w złocie, ni w dolarach, ani nawet w kokosach, ale zarobek liczy się tu w najfantastyczniejszej walucie wirtualnych i realnych kontaktów międzyludzkich. Robótka przyciąga tak niezwykłych, szczodrych, fascynujących i kreatywnych Robótkowiczów! Same wisienki na torcie ludzkości, praliny w bombonierce Ziemian, złote grudki rodzaju ludzkiego. Serio, co roku kaczka wstaje od Robótki zawstydzona, że robi tak niewiele dobra w porównaniu z Robótkowiczami. Moc tych bieżących interakcji ma miejsce w fejsbukowej grupieRobótkowej.


♥♥♥ Dzięki, że jesteście. ♥♥♥ 

Corocznym bonusem, który Komitet DezOrganizacyjny odbiera sobie w okolicach stycznia, jest radość Starszaków i wzruszenie Opiekunów. Bonus ten, dla jasności, jest dostępny wszystkim. Czasem w formie zdjęć, czasem w formie filmu. Dyrekcja zawsze próbuje nas zaskoczyć! Aczkolwiek trudno przewidzieć, jak to się uda w tym roku. 

Chcemy by Robótka łączyła, więc nikogo nie pytamy o przekonania, poglądy, racje, czy denominacje. Nadrzędnym celem Robótki jest po prostu kumulacja i kondensacja szczęścia u niegowskich Starszaków.
 

Chwyćcie za długopisy i papeterie i chodźcie pisać!
 

No bo jeśli nie my, to sami wiecie, nikt Starszakom nie zrobi tych nadchodzących świąt lepszymi. Nikt.
 

To, co? Słuchajcie. Jest Robótka...
I oby i tym razem dało radę, bo oni tam czekają.
Jak nikt na świecie.


 

- Podpisano:

Komitet DezOrganizacyjny, czyli

kaczka kierowniczka

27 komentarzy:

Elżbieta pisze...

Super! Super! Najbardziej wyczekiwany post ostatnich tygodni ❤❤❤ to ja się zglaszam do przygotowania kartkopaczuchy dla Wiki i Werki z V rodzinki 😁

Kaczka pisze...

Z nieznanych powodow odczytalam: KACZKOPACZUCHY! :) To chyba wzruszenie mi zamazuje wizje i okulary! Natychmiast odnotowuje! CMOK!

Anonimowy pisze...

Czytanie opisów Rodzinek to najlepsza lektura w roku ♥️

Gosia pisze...

Melduję się na posterunku, tym razem mam na podorędziu cudownych wolontariuszy z LO..

Kaczka pisze...

Miód na me serce! Dziękuję! Staram się jak mogę, ale i tak zawsze towarzyszy mi obawa, że nawet w jednym procencie nie potrafię tu przekazać Starszakowej fajności!

Kaczka pisze...

Gosiu, dla Ciebie i Wolontariuszy wirtualny piernik i właśnie pozłacam czcionki w Excelu na Waszą cześć. Mam nadzieję, że Robótkowanie przyniesie Wam mnóstwo radości!

alElla pisze...

Klik dobry:)
Melduję się w pełnej gotowości! Wybrałam Julka z Rodzinki VI czyli Szałowej SZÓSTKI.
Serdecznie pozdrawiam.

Kaczka pisze...

Już trochę zaczynałam się martwić i szukałam latarki, aby iść w mroki internetów i Cię odnaleźć. Ufff, jest alElla, jest Klik dobry :), jest Robótka!!! Fantastycznie, że znów się czytamy! Cmok!

Elżbieta pisze...

Dla szanownej Kaczki-Ogarniaczki tez chętnie wyślę kartkę :)

Kaczka pisze...

Ale dlugoterminowa, bo odbiore sobie w czerwcu! CMOK! CMOK!

Bet pisze...

Jestem! Wybrałam: Ania Blondynka rodz II oraz Ania W. rodz V
Dwie Anie:)
Całuski dla Komitetu Dezorganizacyjnego!

Ultra, bezpukania.eu pisze...

Ja dla Wszystkich tam obecnych wysyłam kartkę.

Kaczka pisze...

Bet! Jesteś! W imieniu Wybranek podskakuję radośnie!!! CMOK!

Kaczka pisze...

Ultra, jedną wyślij, ale do konkretnej osoby. Chyba, że tak postanowiłeś/łaś, że uszcześliwisz każdego kartką? Wtedy, o rajusiu, co za rozmach! Tu musi być konkretnie, indywidualnie, bo traktowania zbiorowo Starszaki mają po kokardy. Dzięki!

Anonimowy pisze...

Jest lista kto jeszcze został do obdarowania?

Kaczka pisze...

Anonimie, raz w tygodniu w srode lub czwartek pojawia sie uaktualnienie na facebooku, kto tam jeszcze nie zostal stosownie dopieszczony dobrym slowem https://www.facebook.com/groups/robotka, a tu wklejam dane sprzed pieciu dni: RODZINKA I: (tu właściwie wszystkie chłopaki, miejcie ich zatem szczególnie na uwadze)
RODZINKA II: Gabrynia, Grażynka, obie Aneczki, Marta, Marysia, Monika i Paulina
RODZINKA III: (i tu wieje pustką i życzeniowym chłodem, podrzućcie dobrych słów) A w dodatku - WTOPA! - w Trójce jest również Łukasz lat 29, 210 cm wzrostu, but w rozmiarze 50 🙂 Łukasz uwielbia... gołębie! (Kartki z gołębiami!!! PLIIIIIIIIIZ! oraz pytanie do Zbiorowej Wiedzy Robótkowej: czy ktoś widział tiszerki z gołębiem na człowieka giganta? A jeśli tak, to gdzie?) Kierowniczka tymczasem idzie dopisać chłopaka do listy.
RODZINKA IV: na prowadzeniu 🙂, co jednak nie oznacza, że nie można WINCYJ! 🙂
RODZINKA V: Irenka, Ania, Aldona, Ewa, Wiola i Monika
RODZINKA VI: Rafał, Bracia Tadeusz i Stanisław, wszyscy Andrzeje, Szalony Marcin, Przemo od Królików, Darek, Tomak i Adam
RODZINKA VII: Kaczorek 🙁, Tomek Koktajler, Piotr, Mirek, Paweł oraz Adam.

Kaczka pisze...

Tu Wasza ulubiona, nachalna i upierdliwa Kierowniczka z najnowszymi odczytami z Excela! Zanim jednak, to powólcie, że powitam wszystkich Nowoprzybyłych. Nowoprzybyli, czujcie się tu jak u siebie i miejcie na uwadze, że jedyną rzeczą stałą w Robótce jest chaos, anarchia, dezorganizacja i uśmiechy Starszaków! (oraz, drobnym drukiem i białą czcionką - Robótka uzależnia!)
A teraz do rzeczy, Tour de Robótka przyspiesza, a na początku grudnia w tyłach peletonu Dobrych Słów i Wirtualnych Uścisków są:
(Odczyty na podstawie trendów w internetach, możliwe, że w kuluarach właśnie jedziecie do Niegowa z furgonetką królików lub żywym koniem dla Jadzi 🙂
RODZINKA I: Wiesiek, Arek, Seweryn, Zdzisiek, Marcin, Grzes, Janusz i dwóch Rafałów (zasadniczo #teamwięcejwęglowodanów)
RODZINKA II: Marta, Marysia, Gabrysia, Monika i Nowa Dziewczyna Paulina
RODZINKA III: tu właściwie wszystkie chłopaki z wyjątkiem Łukasza od Gołębi, który zgromadził swoje grono wielbicieli
RODZINKA IV: wciąż na prowadzeniu, ale sky is the limit, walczymy wszak o honorową klątwę Niegowskiej Listonoszki!
RODZINKA V: Ania, Ewa, Aldona, Wiola oraz Monika
RODZINKA VI: Rafał ze sklepu z narzędziami, Braciaki Tadzik i Staś, Krystian od Reksia, nawet Szalony Marcin oraz Adam i Andrzeje i TOFIK!!! Pamiętajcie o Tofiku!
RODZINKA VII: Tomek Koktajler, Mirek i Elektryk!
Spocznij! Do pisania rozejść się można. Byle nie w szwach 🙂
Wasza ulubiona kierowniczka

Anonimowy pisze...

Witam 😊 z wielka chęcią przygotujemy paczki dla Szalonej Szóstki - wolontariusze zs3 w Wyszkowie

Anonimowy pisze...

Dzień dobry, w kolejnym roku. W tym z nawału pracy wyjątkowo będzie skromnie bo tylko kilka kartek zapewne ogarnę i nie dam już Rady dzieci ze szkoły mojej córki zaangażować ale nie odpuszczę!! Sylwia z 5 bo robimy z córką mydła,świeczki i inne zapachowe pierdółki. Ktoś jeszcze w tym się lubuje zapakuję więcej ? I Toffik też coś dostanie ;) 😉

Anonimowy pisze...

przejrzałam jeszcze raz opisy to dopisujemy Zdzisia z 1 bo to też jak czytam fan zapachów- zrobimy męski zestaw i Marta z 2 - zakupię trochę słodkości bez cukru , a wiele jest takich i Przemek z 3 bo my też uwielbiamy z córką pracę twórczo- plastyczną coś tam znajdziemy w Actionie ;)

Kaczka pisze...

Wolontariusze z Wyszkowa! Jestescie niezastapieni! W Niegowie kraza o Was legendy! Chlopaki z Szostki z radosci wbija sie w stratosfere! Kazdemu z Was medal Przodownika Robotki!

Kaczka pisze...

Ach! Jak dobrze widziec tych powracajacych i wiadomo, bez stresu, nawet jedna kartka z zyczeniami to juz jest paliwo dla radosci i usmiechu! Notuje i caluje!

Kaczka pisze...

No i polecialo jak lawina :P Kierowniczka rozumie! Sama ma ten problem, ze chcialaby ogarnac wszystkich Starszakow :P I papugi, i kroliki i Tofika! :P

Anonimowy pisze...

No i poszłam na zakupy do Actiona i rozwijam listę obdarowanych . Wpis powyżej to mój:). Teraz już tak ostatecznie żeby nie było, że znów się skuszę;)
Sylwia z 5 mydełka,świeczki
Zdzisiek z 1 zestaw perfumek, świeczki, mydełka
Marta z 2 zdrowe słodycze, wszystko 0 curku
Przemek z 3 zestaw malarski
Ania Sz z 4 zestaw do haftu diamentowego i coś pachnącego dla ciała
Tadeusz z 6 zestaw malarski
Wojciech z 3 zapachy męskie
a i paczka dla Tofika jest ze smakołykami, nawet torbę prezentową w pieski znalazłam:) i to już koniec !!! Za rok znów wracam

Kaczka pisze...

Po calosci!!! Robię miejsce w pierwszym rzędzie na !!! CMOK!!!

AsiaB pisze...

A wiemy, kto został "w tyle" z karteczkami??Kto zaniedbany??

Kaczka pisze...

Wyglada na to, że jak co roku, jest coś dla każdego! Ale oczywiscie, że można słać więcej! :) Polecam uwadze chłopaków z III i VI.